هفت روستای گردشگری خراسان شمالی با طبیعتی بکر و زیبا و جاذبه های زیست محیطی منحصر به فرد سخاوتمندانه، سفره پذیرایی از میهمانان و گردشگران را گسترانده اند...


روستاهای «رویین» در اسفراین، «درکش» در مانه و سملقان، «خسرویه» و «استاد» در فاروج، «اسپیدان» در بجنورد، «زوارم» در شیروان و «دشت» در جاجرم با چشم اندازهای طبیعی و بکر چشم به راه مسافران از اقصی نقاط ایران هستند تا با آب و هوای مطبوع و دلپذیر، مناطق بدیع و چشم نواز، به همراه سکوت و آرامش

به دور از هیاهوی شهرها سالانه شمار زیادی از مسافران و گردشگران را برای تفریح و سیاحت به این روستاها دعوت کنند.

1 زوارم یا دره بهشت

روستای «زوارم» در 28 کیلومتری جنوب غربی شهرستان شیروان واقع است و از دیگر روستاهای خراسان شمالی است که دارای طبیعت سرسبز و باغهای انبوه و میوه است که از جمله می توان به صیفی جات این روستا و نیز گونه های گیلاس، انگور و زدآلو، بادام و گردو اشاره کرد. از جاذبه های این روستا می توان حاشیه

سرسبز اطراف رودخانه زوارم، مسجد قدیمی، قزار قلعه، منطقه اوج دوشی، با سه چشمه همجوار یخدان، آبشار مناطق جتر النگ، دو چشمه، قاینار چشمه و قرمز چشمه ذکر کرد. بیش از صد سال قبل ناصرالدین شاه قاجار با کاروانی از این نقطه گذشت که اعتماد السلطنه نیز همراهش بود و در سفرنامه اش زوارم را دره ارم معرفی کرده و نوشته بود دهکده ای است معتبر که از غریب و بومی 400 خانوار سکنه دارد و هوای آن در کمال خوبی می باشد...

این منطقه گردشگری انواع گیاهان طبی و خوراکی مانند کاسنی، زیره و کاکوتی، ساریگل، زرد آلو کوهی و سیب کوهی دارد که گردشگران می توانند از این موهبت خدایی نیز بهره مند شوند.

از مراسم خاص مردمان این روستای توریستی می توان به دو مراسم ویژه اشاره کرد که اولین رسم مربوط به برگزاری جشن اطعام در روز اول سال با غذا و چای در محل امامزاده روستا است و دومی، پایان عید نوروز و روز 13 فروردین است که تمامی مردمان این روستا با رفتن به محل آبشار هنرور به تفریح و شادی می پردازند.
«ییلاق زوارم» به دلیل برخورداری از چشمه ها، آبشارها و حوضچه های سنگی هوای لطیف و دل انگیز و چشم نوازهای بکر دارد که همه ساله پذیرای میهمانان و گردشگران است.

2 روستای دشت، شگفتی های حیات وحش

روستای «دشت» از دیگر روستاهای توریستی خراسان شمالی است که این روستا در فاصله 127 کیلومتری شهرستان جاجرم و در قسمت شمال غربی شهرستان واقع شده و از مرکز استان 135 کیلومتر فاصله دارد و در قسمت غربی استان واقع شده است.

این روستای 1600 نفری از شاخص ترین روستاهای شهرستان و به عنوان روستای هدف گردشگری مطرح شده است و وجود آثار تاریخی با ارزش چون قزلر قلعه و سردابه های زیبا و همچنین ارتفاعات و کوههای مرتفع و نیز سرچشمه های پر آب و درختان جنگلی، مناطقی چون چشمه های پر آب و درختان جنگلی ییلاق، چشمه گلزار و سر چشمه سردار از مهمترین مناطق دیدنی این روستا به شمار می رود.

پوشش جنگلی اطراف روستا، رودخانه دایمی و سردابه های دشت، تپه کلاته حسن از جاذبه های طبیعی روستا است.
صنایع دستی این روستا شامل شالبافی و قالی بافی است و ورزش محلی آن نیز کشتی با چوخه است که در بین جوانان رونق دارد.
موسیقی محلی و نواختن دایره، برگزاری مراسم وآیین های محلی جشن نوروز و جشن برداشت گندم از مراسم این روستا است وسوغات محلی آن نیز تخمه و آفتاب گردان است که در منطقه به وفور دیده می شود.

پناهگاه حیات وحش میاندشت در حاشیه این روستا، با وسعت 85هزار کیلومتر در شرق شهرستان جاجرم واقع شده که یکی از قدیمی ترین مناطق زیست محیطی کشور به شمار می رود. دشت ها ، کوهها وسیع و تراکم گیاهی نسبتا خوب میاندشت باعث شده است که این منطقه دارای گونه های گیاهی و جانوری متنوعی باشد.

 

3 رویین، راز شکوفه های سیب

روستای «رویین» از معروف ترین آبادیهای خوش آب و هوای شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی است که در 27 کیلومتری شمال شهرستان اسفراین و 52 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد در یکی از دره های دامنه جنوبی آلاداغ قرار گرفته است.
آب و هوای معتدل کوهستانی با زمستانهای سرد و پر برف و تابستانهای معتدل و قرار گرفتن این روستای زیبا در دره پر درخت و باغهای میوه، آب فراوانی را برای منطقه به ارمغان آورده است.
پلکانی بودن خانه های این روستا و واقع شدن در دره ای نسبتا تند در میانه ارتفاعات سر به فلک کشیده آلاداغ، چشم انداز زیبایی به این روستا داده است.
در این روستا خانه هایی را می بینید که به طور زیبایی بر روی یکدیگر ساخته شده اند به طوری که پشت بام منزل پایینی حیاط منزل بالایی می باشد.
طبیعتی سرسبز، کوههای زیبا و مرتفع، رودخانه های دائمی، چنار قدیمی 600 ساله و وجود مقبره علا عارف رویینی وامامزاده اسحاق از جمله عوامی است که دست به دست یکدیگر داده اند تا روستای پلکانی رویین را به تفرجگاهی زیبا و دائمی تبدیل کنند.
همچنین وجود باغهای انبوه میوه، بخصوص در نیمه اول سال، زیبایی دره و ارتفاعات رویین را دوچندان کرده است.
رویین به روستای شکوفه های سیب نیز معروف است که کوچه های پیچ در پیچ آن، بافت قدیمی خانه ها و شیب کوچه های روستا از مشخصات بارز این منطقه است که از نظر هر تازه واردی را به خود جلب می کند.
رویین 500 سال قدمت داردکه بافت قدیمی روستا، بارگاه امامزاده اسحاق و تپه های باستانی خود می تواند گویای این مدعا باشد.
رویین همچنین دارای رودخانه ای است که از داخل روستا می گذرد و منجر به رونق کشاورزی، باغداری، دامداری و زنبورداری در این روستا شده است.
پس از طبیعت و زیباییهای رویین، به هنر و صنایع دستی زنان روستایی می رسیم که واقعا هنر و زیباییهای به کار رفته در چادر شب بافی، چتایی بافی، حوله و دستمال دستباف، خود نشانگر ذوق و سلیقه زنان این روستا است و بافت این قبیل اقلام زیبا و محصولات باغی و دامی سوغاتیهایی را برای مسافران و گردشگران به ارمغان آورده است.
این آبادی از آنجایی که نسبت به روستاهای دیگر بلندتر و سرسبزتر است به رویین معروف شده است.
مردم این روستا در اعیاد مذهبی با برپایی مراسم جشن در میدان مرکزی روستا به شادمانی پرداخته و در هنگام تحویل سال نیز مراسم خاصی وجود دارد که توسط مردم روستا برگزار می شود.
از جمله روزهای دیگری که توسط مردم روستا جشن گرفته می شود شب یلدا و چهارشنبه سوری است.
کشتی با چوخه، ورزش محلی و بومی روستا است که با چوخه کاران استان نیز که در مراسمی در 14 فروردین ماه در اسفراین برگزار می شود شرکت می کنند. چادر شب، حوله و دستمال دستباف، گردو، عسل، تولیدات دامی و باغی از جمله سوغات این روستا است.
کله جوش غذایی است محلی که از محبوبیت خاصی در بین مردم برخوردار است و به عنوان غذای سنتی این منطقه نام گرفته است