اولین نشست مشترک فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی با رئیس ، معاونان و مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در محل مجموعه تاریخی و فرهنگی سعد‌آباد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در این نشست حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه در طول سه ماه گذشته ۹۵ ملاقات و ۸۰ جلسه حضوری با نمایندگان مجلس داشته است ، گفت: تشکیل فراکسیون گردشگری مجلس شورای‌اسلامی را به فال نیک گرفته و از اینکه ۲۰۵ نماینده عضو این فراکسیون هستند خشنود هستی


 سپس به بیان اهمیت بحث گردشگری در ایران پرداخت و اظهار کرد: اهمیت به مقوله گردشگری کار شرعی و انقلابی است که با رزق و روزی مردم سر و کا ردارد و اگر در زمینه بهبود وضعیت گردشگری ایران خوب بدرخشیم هیچ فقیر و مسکینی در کشور نباید داشته باشیم.

بقایی با بیان اینکه مگر تا چه اندازه کشور می تواند با اقتصاد مبتنی بر نفت اداره شود، تصریح کرد: در کشور مشکلات فراوانی وجود دارد که پول نفت جوابگوی این مشکلات نیست و تنها گزینه‌ای که می‌تواند کشور را از وابستگی به پول نفت نجات دهد توسعه صنعت گردشگری است.

او افزود: متاسفانه کسانی که با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، دولت و نظام مشکل دارند در رسانه‌ها بر علیه گردشگری در ایران جو سازی می‌کنند در حالی که غافل هستند از این که اگر گردشگر به ایران نیاید دود این تبلیغات سوء بیش از همه به چشم ملت می‌رود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با انتقاد از یکی از نمایندگان بخش خصوصی که دریکی از اجلاس‌های گردشگری خارج از کشور به عنوان نماینده ایران حضور داشت، گفت: این فرد به جای اینکه از صنعت گردشگری ایران دفاع کند و به دنبال جذب گردشگر بیشتر برای کشورش باشد در این اجلاس تبلیغ سو علیه ایران انجام داده و گفته است به تهران نیایید که نا‌امن است و این در حالی است که کشورها‌ی دیگر حتی نداشته‌های خود را برای جذب توریست تبلیغ می‌کنند.

بقایی افزود: اعتقاد من این است که رسانه‌ها ، نمایندگان و مسئولان کشور باید حتی کاذب و بیش از حد معمول برای جاذبه‌های گردشگری ایران تبلیغ کنند نه اینکه به دنبال تخریب کشور خود باشند.

او با انتقاد از کسانی که به ناحق در رابطه با قاچاق اشیاء تاریخی و میراث فرهنگی صحبت می‌کنند، گفت: قاچاق اشیا، تاریخی و عتیقه بر اساس آماری که یگان حفاظت سازمان اعلام کرده است نسبت به سال گذشته ۴۹ درصد کاهش داشته است و این درحالی است که سال ۸۷ نیز نسبت به سال۸۶ ، ۴۶ درصد کاهش داشته بنابر این رشد قاچاق اشیا، عتیقه و تاریخی نزولی است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه بیشتر قاچاق هایی که صورت می گیرد خارج از محوطه ها ی تاریخی شناخته شده است، گفت: تعداد محوطه های تاریخی که در آنها اشیای تاریخی وجود دارد ، بسیار بیشتر از مناطق کشف شده است بنابر این حفاظت از این مناطق امکان پذیر نیست.

بقایی همچنین دررابطه با جنجال هایی که درمورد آمار گردشگر در کشور وجود دارد و انتقاداتی مبنی بر غلط بودن این امارها، توضیح داد: این آمارها را که سازمان میراث فرهنگی از خودش نمی دهد بلکه این آمارها بر اساس اطلاعاتی است که این سازمان از اداره گمرک و نیروی انتظامی دریافت می کند.

او با تاکید بر اینکه باید دو مفهوم گردشگر و مسافر تعریف شود تا این ابهامات از بین برود، گفت: یک مسافر از هر منظری که وارد یک کشور شود از منظر اقتصادی تمام فرایندهایی را که یک گردشگر انجام می دهد او نیز انجام می دهد، مثلا غذا می خورد، در جایی ساکن می شود، سوغات می خرد و غیره بنابراین تفاوتی از منظر اقتصادی با یک گردشگر ندارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: در تمام دنیا نیز مسافران را به عنوان گردشگر به شمار می آورند و انگیزه ورود شخص دلیلی برای ثبت نکردن او به عنوان گردشگر به حساب نمی آید.

او افزود: حتی اگر یک ایرانی مقیم خارج از کشوراگر ارزی را که در خارج از کشور به دست آورده در ایران خرج کند به عنوان یک گردشگر محسوب می‌شود.

بقایی در رابطه با وضعیت ورود گردشگران خارجی به کشور گفت: در سال گذشته در حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار گردشگر خارجی به ایران آمده اند در حالی که در شش ماه نخست امسال یک میلیون و ۳۰۰ هزار گردشگر به کشور وارد شده واین نشان می دهد که امسال در زمینه ورود گردشگران خارجی به ایران رشد مناسبی داشته‌ایم .

او در رابطه با وضعیت درآمدزایی صنایع‌دستی در کشور گفت: درطول چهار سال گذشته حدود ۲ میلیارد دلار در آمد پنهان از طریق خرید صنایع دستی به دست امده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی همچنین از انجام پنج هزار مرمت درچهار سال گذشته خبر داد و بیان کرد: انجام این مرمت ها به دلیل رشد مناسبی بوده که در بودجه سازمان میراث فرهنگی صورت گرفته است .

او در عین حال از کمبود بودجه سازمان انتقاد کرد و گفت: طبق برنامه چهارم توسعه در صورت تحقق ۸۰ درصدی بودجه می بایست ۹۶۰ میلیارد تومان به سازمان میراث فرهنگی بودجه داده می‌شد در حالی بودجه دریافتی ۴۰۰ میلیارد تومان بوده یعنی سازمان میراث فرهنگی ۵۶۰ میلیارد تومان طلب کار است.

بقایی ادامه داد: البته ما از دولت گله مند نیستیم چون می دانیم در کشور مشکلات فراوانی وجود دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: بودجه امسال سازمان میراث فرهنگی بسیار اندک یعنی در حدود ۱۷۰ میلیارد تومان است که در صورت تحقق ۶۰ درصدی در حدود ۱۰۵ میلیارد تومان بودجه برای این سازمان متصور است که با توجه به اینکه ۳۰ استان در کشور وجود دارد و سازمان میراث فرهنگی ۱۰ پایگاه ملی و ۵۰ پایگاه استانی دارد به هر مجموعه در حدود یک میلیارد تومان می رسد که رقم بسیار اندکی است .

او با انتقاد از عملکرد صدا و سیما در زمینه تبلیغ گردشگری در کشور تصریح کرد: با وجود اینکه بودجه سازمان میراث فرهنگی بسیار اندک است صدا و سیما هیچگونه کمکی در زمینه اشاعه فرهنگ گردشگری انجام نمی‌دهد و برای راه‌اندازی یک شبکه گردشگری ۱۰ میلیارد تومان پول می خواهد و چون سازمان چنین بودجه ای ندارد، راه‌اندازی شبکه گردشگری تاکنون عملیاتی نشده است .

رئیس سازمان میراث فرهنگی با انتقاد از انحصار در میراث فرهنگی گفت: در بسیاری از واگذاری‌ها و مناقصه‌های میراث فرهنگی کشور انحصار وجود دارد که با عزم جدی سعی در از بین بردن این انحصار ها می کنم .

او ادامه داد: در سال ۸۶ تمام پروژه های سازمان میراث فرهنگی به صورت امانی انجام می شد اما ما درپی جمع کردن آن هستیم و از این به بعد تمام پروژه ها به صورت پیمانی انجام می شودو دیگر هیچ کاری به صورت امانی و تنخواه انجام نمی شود.

بقایی افزود: سازمان میراث فرهنگی کمیته قراردادها تشکیل داده و از این به بعد پروژه ها کارشناسی می شود و بر اساس آن قراردادها منعقد می شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی در رابطه با ثبت آثار تاریخی ایرانی در جهان گفت: تاکنون ۱۰ اثر ایرانی به ثبت جهانی رسیده است که سه اثر آن مربوط به سه سال گذشته بوده است .

او با بیان اینکه بازار تبریز و مقبره شیخ صفی در نوبت ثبت جهانی هستند، اظهار کرد: آتش‌سوزی که در بازار تبریز اتفاق افتاد، با وجود تخریب که در ان صورت گرفت ، خوشبختانه چالشی برای ثبت جهانی ان به وجود نیاورد و پرونده ثبت جهانی ان به خطر نیفتاد.

بقایی همچنین از تشکیل پرونده محوطه های تاریخی ایران از جمله هگمتانه ، شهر سوخته و غیره در یک پکیج برای ثبت جهانی واحد خبر داد و گفت: درملاقاتی که با نماینده یونسکو داشته‌ایم قرارشده که این محوطه‌های تاریخی در یک پکیج واحد به ثبت برسد.

او علت این امر را افزایش در میزان ثبت جهانی آثار تاریخی ایران عنوان کرد و گفت: اگر قرار باشد هر کدام از این محوطه های تاریخی جداگانه به ثبت برسند باید ده سال منتظرثبت انها باشیم چون بر اساس قوانین هر سال فقط می توان یک اثر تاریخی را به ثبت رساند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به موفقیت های جهانی سازمان میراث فرهنگی گفت: با تلاش های خوبی که صورت گرفت ایران عضو شورای اجرایی یونسکو و عضو سازمان تجارت جهانی شده است .

او همچنین از نصب تندیس جمهوری اسلامی ایران در مقرر سازمان ملل خبر داد و گفت: تندیس نصب شده شمائل چند تن از شخصیت های تاریخی ایران است و این تندیس افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

بقایی همچنین از تشکیل جلسه ای با اعضای موزه بریتانیا خبر دادو گفت: گروهی از موزه بریتانیا به ایران آمده‌اند و قرار است با انها جلسه‌ای داشته باشیم و امیدوار هستیم که موضوع کتیبه کوروش حل شود و بتوانیم این کتیبه را به ایران بازگردانیم .

او ادامه داد: اگر این کتیبه به ایران بازگردانده شود افتخار بزرگی نصیب ایران می شود و وجاهت فرهنگی بالایی را ایجاد می‌کند چون این کتیبه فقط در زمان جشن های ۲۵۰۰ ساله برای مدت زمان بسیار کوتاهی به ایران اورده شد و سپس به موزه بریتانیا بازگردانده شد.

بقایی سپس به مقایسه گردشگر فرهنگی و زیارتی با سایر گردشگران پرداخت و تصریح کرد: گردشگران فرهنگی و زیارتی از کلاس بالایی برخودار هستند و برای ایران ارزش بالاتری نسبت به سایر گردشگران دارند.

او ادامه داد: گردشگری زیارتی و گردشگری سلامت پتانسیل کشور ایران است و به همین دلیل در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی در رابطه با اعتبارات سازمان میراث فرهنگی گفت: در سال گذشته ۵ درصد اعتبارات عمرانی کشور به میراث فرهنگی تعلق یافته بود که مجلس با این اعتبار مخالفت کرد و در حال حاضر تنها ۶/۰ درصد از بودجه عمرانی کشور متعلق به حوزه میراث است و این بسیار اندک و بهتر است نمایندگان برای حل این مشکل به ما کمک کنند.

او خطاب به نمایندگان مجلس ادامه داد: حال که گردشگری چنین لشکری در مجلس دارد(۲۰۵ نماینده عضو فراکسیون گردشگری مجلس هستند) نباید بودجه میراث فرهنگی این قدر اندک باشد.

 

 

● باید گردشگران کشورهای اروپایی را به ایران بکشانیم

عباسی با بیان اینکه ۲۵۶ تنوع صنایع دستی در کشور وجود دارد گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری نتوانسته است از پتانسیل‌های موجود در صنایع دستی استفاده کنند.

او در رابطه با وضعیت گردشگری در ایران گفت: در ایران زیرساخت‌های مربوط به حمل‌ونقل وجود ندارد و ایران یکی از پرخطرترین کشورهای جهان از نظر حمل‌ونقل به شمار می‌رود. بنابراین برای جذب گردشگر باید دست به دست هم بدهیم و درجهت برنامه توسعه حرکت کنیم.

رئیس فراکسیون گردشگری مجلس با بیان اینکه ایران کشوری چهار‌فصل است گفت: باید گردشگران کشورهای اروپایی را به جای‌اینکه به سمت آفریقا و آمریکای‌لاتین کشیده شوند به سمت ایران بیاوریم.

عباسی در رابطه با وضعیت میراث فرهنگی در کشور گفت: سازمان میراث فرهنگی از طرفی تلاش می‌کند که کتیبه کوروش را به ایران بازگرداند و از طرف دیگر دیده می‌شود که یک دیپلمات آرژانتینی قصد خروج عتیقه‌جات فراوانی از ایران دارد.

او با اعتقاد از وضعیت سرمایه‌گذاری دربخش گردشگری کشور گفت: افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری را دارندبه علت نبود قوانین حمایت‌گر زمین‌گیر می‌شوند و این بسیار طبیعی است که سرمایه‌گذاری در زمینه گردشگری در کشور نرخ پایینی داشته باشد.

رئیس فراکسیون گردشگری مجلس همچنین از مدیران استانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انتقاد کردو گفت: برخی از این مدیران کارایی لازم را برای برعهده گرفتن مسئولیت‌های واگذار شده به آنها ندارد.

او ادامه داد: در روزنامه‌ها تبلیغ سفر به ترکیه و آسیا را می‌کنیم و از سوی دیگر منتظریم تا وضعیت گردشگری ایران بهبود پیدا کند در حالی که با وجود تبلیغات اندک در زمینه گردشگری هرگز به نقطه مطلوب نخواهیم رسید.

حیدری نماینده چهارمحال بختیاری در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با انتقاد از عملکرد سازمان میراث فرهنگی گفت: جمعیت ۲۰۵ نفری فراکسیون گردشگری مجلس نشان‌دهنده انتقادات فراوانی است که نمایندگان مجلس از مباحث مربوط به گردشگری دارند.

او ادامه داد: نمایندگان مجلس از تعاملی که بین سازمان میراث فرهنگی و مجلس وجود دارد انتقاد دارند.

نیک‌نام نماینده تنکابن نیز در این جلسه با انتقاد از وضعیت صنایع دستی در کشورگفت: در کشور اقدامات لازم برای ایجاد انگیزه برای تولیدکنندگان صنایع دستی ایجاد نشده است و از آنجایی که تولید برای تولید معنا ندارد و تولیدکننده به طور قطع به دنبال مصر‏‌ف‌کننده می‌گردد سیاست‌های غلط سازمان میراث فرهنگی باعث شده است تا صنایع دستی در کشور ارتقا پیدا نکند.

او ادامه داد: از آنجایی که سرقفلی مغازه‌هایی که صنایع دستی در آنجا به فروش می‌رسد گاهی تا ۱۵۰ میلیارد تومان می‌رسد صنایع دستی با وجود اینکه با قیمت ارزان خریداری می‌شود به قیمت بسیار گزاف به فروش می‌رسد تا جبران هزینه‌های جاری صاحب مغازه شود. در حالی که درکشورهای دیگر صنایع دستی معمولا در دکه‌های سیار و خیابان‌ها عرضه می‌شود و با سیستم از تولید به مصرفی تولیدکنندگان صنایع دستی انگیزه لازم را برای تولید صنایع دستی به دست می‌آورند.

بقایی بعد از انتقادات نمایندگان مجلس شورای اسلامی به پشت تریبون رفت و اعلام کرد که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اگر بخواهد به نقطه مطلوب خود برسد نیازمند توسعه صنعت گردشگری است و دولت باید هزینه ایجاد این زیرساخت‌ها را پرداخت کند.

او ادامه داد: این بودجه که صرف توسعه زیرساخت‌های صنعت گردشگری می‌شود به هدر می‌رود بلکه بعد از گذشت چند سال چندین برابر آن به کشور بازخواهد گشت.

او همچنین تخصیص تسهیلات بانکی در قانون برنامه را از دیگر الزامات توسعه گردشگری در کشور دانست و گفت: مثلا طی پنج سال باید پنج میلیارد تومان از منابع بانکی به سرمایه‌گذاری درصنعت گردشگری تسهیلات داده شود.

او ادامه داد: در حالی که هم‌اکنون سازمان صنایع دستی و گردشگری تقاضای دو هزار و ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی کرده است که از این میان هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به سازمان میراث فرهنگی ارائه شده است و ۴۰۰ میلیارد تومان آن مورد قبول واقع نشد.

او همچنین اعلام کرد: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از دولت بودجه‌ای برای توسعه صنعت گردشگری نمی‌خواهد به شرط آنکه ۲۰ هزار تومان بابت هر مسافر عوارض خروج از کشور دریافت شود و این مبلغ به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعطا شود. سازمان نیز این حوزه را فقط در زمینه تبلیغات خرج می‌کند تا امکان جذب گردشگر بیشتر در کشور فراهم شود.

 

 

● تاسیس تلویزیون گردشگری خارج از ایران

بقایی گفت: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اجازه تاسیس یک شبکه ماهواره‌ای در خارج از کشور می‌خواهد تا بتواند صنعت گردشگری ایران را در سطح جهان تبلیغ کنیم.

او ادامه داد: در حال حاضر صدا و سیما حتی یک برنامه رایگان در زمینه صنعت گردشگری پخش نمی‌کند و برای پخش هر برنامه کوچکی مبالغ هنگفتی پول درخواست می‌کند در حالی که یک شبکه ماهواره‌ای با ۵۰۰ میلیون تومان امکان راه‌اندازی دارد و سازمان میراث فرهنگی نیز آمادگی کامل دارد تا در صورت اخذ مجوز شبکه ماهواره‌ای را راه‌اندازی کنیم.

او یکی دیگر از معضلات را عدم ورود گردشگر به ایران را پافشاری ایران بر ارائه ویزا توسط گردشگران اعلام کرد و گفت: حذف ویزا حداقل برای کشورهای مسلمان می‌تواند کمک فراوانی برای جذب گردشگر به ایران داشته باشد.