صنعت گردشگری یمن به رغم موانع بسیار در جذب توریست های بیشتر، از سال گذشته موفق تر عمل کرده است. این صنعت تنها در سال 2008 درآمدی بالغ بر 460 میلیون دلار نصیب خزانه ملی این کشور کرده است.


به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)،به رغم چالش های جاری دربرابر توریسم یمن، نرخ توریست هایی که طی سالجاری میلادی به این کشور سفر کرده اند روند صعودی داشته است.
 تعداد توریست های خارجی که سالجاری به این کشور سفر کرده اند در مقایسه با سال گذشته هفت درصد افزایش داشته است.
این گزارش با اشاره به نتایج بررسی های آماری که ازسوی دفتر ارتقای توریسم یمن منتشر شده؛ اعلام کرده است که ظرف دو سال گذشته بیشتر از 1 میلیون و دویست هزار توریست به یمن سفر کرده اند که 60 درصد آنها از کشورهای منطقه خلیج فارس یا توریست های داخلی بوده اند و مابقی 40 درصد ازکشورهای اروپا و آسیایی بوده اند.
تعداد توریست های اروپایی در این کشور درشرایطی افزایش یافته است که  طی دو سال گذشته اتحادیه اروپا درمورد سفر به یمن به شهروندان خود هشدار می داد.
این هشدارها و محدودیت ها عمدتا به دلیل حملات تروریستی و آدم ربایی های متعدد و نیز ناآرامی ها و خشونت های قبایلی بود که خارجیان هدف عمده این عملیات بودند.
باتوجه به چنین شرایطی دفتر ارتقای توریسم یمن تحت ریاست وزیر توریسم این کشور، نبیل الفقیه، دست به اجرای برنامه ویژه ای با هدف معرفی و ارتقای وضعیت توریسم یمن به عنوان یک مقصد توریستی جذاب زد.
این برنامه با استفاده از ابزارهای دیداری و شنیداری بر جاذبه های این کشور تمرکز کرده است.
علاوه براین مقامات دولت این کشور که نگران حذف یمن از نقشه توریسم جهانی بودند اخیرا 4 منطقه ویژه اقامتگاهی برای مسافران در مسیر صنعا به حدیدیه طراحی کرده اند. این پروژه بالغ بر 240 هزار دلار امریکا هزینه داشته است.
برگزاری نمایشگاه توریستی در سال 2010 باهدف جذب شرکت های تجاری و سرمایه گذاری های مالی و سازماندهی بازارهای گردشگری از دیگر برنامه های صنعا در ارتقای توریسم این کشور است.
همچنین راه اندازی کمپین های توریستی متعدد در خارج ازکشور و انتشار انواع جزوه و بروشورها و راه اندازی وب سایت ها و مراکز اطلاع رسانی، تهیه و نمایش انواع فیلم های مستند در شبکه های تلویزیونی بین المللی به چندین زبان در کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، سوییس و ژاپن و بسیاری دیگر از کشورهای ثروتمند جهان که طی دو سال گذشته صورت گرفته؛ عامل مهمی در رشد توریست های یمن در سالجاری بوده است.
صنعت گردشگری یمن با اشتغال بیش از دو میلیون نفر از مجموع 23 میلیون شهروند این کشور که در انواع بخش های هتلداری و تورگردانی فعالیت دارند؛ نقش اقتصادی موثری دارد.
این صنعت تنها درسال 2008 درآمدی بالغ بر 460 میلیون دلار نصیب خزانه ملی این کشور کرده است.
انتهای پیام//