خبرگزاری میراث فرهنگی_ گردشگری_ اگرچه هاوایی به عنوان یک مقصد بسیار جذاب توریستی در جهان شهرت دارد اما برخی مقامات مسئول در این ایالت درصدد ارتقای توریسم این منطقه؛ توجهشان به توریسم فضایی و اجرای برنامه‌های سفر به حاشیه فضا جلب شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس؛ هم اکنون تعدادی از شرکت‌های فعال در حوزه توریسم فضایی درصدد اجرای عملیات و ارائه خدمات در هاوایی هستند.
تمام این شرکت‌ها درنظر دارند تا تمام هوانوردهایی که از جزایر هاوایی نشست و برخاست می‌کنند همانند هواپیماهای معمولی به عنوان بخشی از مدل تجاری آنها فعال شوند.
این شرکت‌ها نه تنها در پی اجرای برنامه‌های سفر به حاشیه فضا بلکه برخی در رویای استفاده از هوانوردهای تجاری هستند که قادر به پرواز در مدار زمین باشند به نحوی که مسافران را قادر سازد از هاوایی تا ژاپن را تنها در 45 دقیقه طی کنند.
برچسب قیمت کنونی برای استفاده از این خدمات درحدود 200 هزار دلار است که شامل یک هفته کمپ آموزشی و چند پرواز به روش قطع مخروطی است تا مشتریان پیش از اقدام به پرواز در محیط خارج از جاذبه زمین، این محیط را به صورت آزمایشی تجربه کنند.
اما به‌رغم اشتیاق فراوان‌؛ هاوایی نیز همانند بسیاری دیگر از ایالت‌های امریکا هم اکنون با مشکلات بحران مالی روبروست و ممکن است تا مدتی مجبور به رها کردن این برنامه شود. از این رو بسیاری از مقامات ایالتی نظیر لیندا لنگل احتمالا از اختصاص نیم میلیون دلار از بودجه هاوایی برای اخذ مجوز و مراحل اجرایی آن ناخرسند هستند.
هاوایی همچنین می تواند هشتمین ایالت امریکا باشد که مجوز راه‌اندازی از صنایع هوافضایی با اهداف تجاری را بدست آورد. اما طی کردن این روند درحدود سه سال به طول می‌انجامد که شامل مطالعات بسیار گسترده و ارزیابی‌های دشوار زیست محیطی نیز هست.